Mężczyźni objaśniają mi świat

Mężczyźni objaśniają mi świat

Biografie i wspomnienia

Wydawnictwo: Karakter
Liczba stron: 190
Rozmiar 5,1 MB
Data premiery: 2017-09-13
Tytuł: Mężczyźni objaśniają mi świat
Tytuł oryginalny: Men Explain Things to Me
Autor: Solnit Rebecca
Tłumacz: Dzierzgowska Anna
Wydawnictwo: Karakter
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 190
Data premiery: 2017-09-13
Rok wydania: 2017
Format: MOBI
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 22781475

Lekki styl i bystrość wywodu sprawiają, że od tekstów solnit trudno się oderwać. 'kulturą gwałtu' na świecie. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości, że rozmawia z autorką książki, którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.. Jednocześnie solnit wpisuje sytuację i prawa kobiet w szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst. . zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki. Mężczyźni objaśniają mi świat Pobierz Dużo faktów, mniej opinii, co może przekonać także osoby, które mają dość argumentów 'emocjonalnych' przy rozmowach o feminiźmie.

. Zbiór esejów, które powinna przeczytać każda osoba zainteresowana feminizmem, prawami kobiet i tzw. Zaczyna się niewinnie, od czegoś, co przy Mężczyźni objaśniają mi świat Pobierz pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Szybka lektura, prosty język, dość powierzchownie poruszone tematy, ale służące jako idealne wprowadzenie do dalszych badań. Rebecca solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej, coś, z czym stykają się na co dzień miliony kobiet na świecie: przejaw symbolicznej przemocy ze strony mężczyzn, emanację patriarchalnego systemu, w którym funkcjonujemy. Przywołuje też dwie inne wybitne eseistki: virginię woolf i susan sontag, z którymi podejmuje dialog i polemizuje.. To jednak zaledwie czubek góry lodowej – autorka opowiada o innych zdarzeniach (często obficie relacjonowanych przez media), w których ujawnia się symboliczna lub nawet fizyczna przemoc wobec kobiet (w stanach zjednoczonych co 6 minut zgłaszany jest gwałt, a są to bardzo zaniżone statystyki).

Z pewnością powinny one dać do myślenia zarówno kobietom, jak i mężczyznom – są aktualne aż do bólu.

Komentarze

iga.kiermut

iga.kiermut

Dużo faktów, mniej opinii, co może przekonać także osoby, które mają dość argumentów 'emocjonalnych' przy rozmowach o feminiźmie. 'kulturą gwałtu' na świecie. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.. Zbiór esejów, które powinna przeczytać każda osoba zainteresowana feminizmem, prawami kobiet i tzw. Szybka lektura, prosty język, dość powierzchownie poruszone tematy, ale służące jako idealne wprowadzenie do dalszych badań. .

Zostaw komentarz