Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego

Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego

Literatura faktu, reportaż

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Liczba stron: 344
Rozmiar 2,4 MB
Data premiery: 2017-08-02
Tytuł: Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego
Autor: Brendan I. Koerner
Tłumacz: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 344
Data premiery: 2017-08-02
Rok wydania: 2017
Format: MOBI
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 22541970

Między rokiem 1961 a 1972 w amerykańskiej przestrzeni powietrznej porwano 159 samolotów. Imponująca praca reporterska i dziesiątki wywiadów z najważniejszymi postaciami opisywanych wydarzeń.. To także świetny portret psychologiczny ogarniętej podniebnym szaleństwem ameryki tamtych lat. Grożąc bombą, którą rzekomo ma w teczce, holder zmusza linie lotnicze do spełnienia jego żądań, obejmujących pieniądze i bezpieczny lot do algierii. Ponadto domaga się uwolnienia angeli davis, sympatyzującej z komunizmem profesorki filozofii na ucla, która straciła stanowisko na skutek przekonań politycznych, a wkrótce potem została aresztowana za rzekomy związek z tragiczną strzelaniną. […] zajmujący i wnikliwy sposób relacji w "niebo należy do nas" budzi odczucie, że nawet niedawne wydarzenia działy się nie tylko w innej epoce, ale wręcz na innej planecie.” „the daily beast” „temat, który sam w sobie stanowi znakomitą opowieść, jest ponadtowyjątkowo dobrze opisany. Rzeczywistość okazała się Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego Pobierz tu dziwniejsza niż fikcja.

„niebo jest nasze” to fascynująca, miejscami zabawna, a miejscami przerażająca opowieść o złotym wieku piractwa powietrznego, osnuta wokół historii słynnej pary, rogera holdera i cathy kerkow, którzy uprowadzonym samolotem i z pół miliona dolarów okupu dotarli aż do algieru. I 70., jak i pełen szczegółów portret najważniejszych postaci dekady. Z czasem zaczęto porywać samoloty dla okupu lub by zamanifestować polityczny sprzeciw. . Początkowo porywacze zwykle chcieli dostać się na kubę – było to tak częste, że w amerykańskich samolotach wszystkie kokpity zostały wyposażone w mapy morza karaibskiego, pilotów zaopatrzono w rozmówki hiszpańskie, a ambasada szwajcarii w hawanie, która reprezentowała amerykańskie interesy dyplomatyczne na kubie, przygotowała dla linii lotniczych formularz z prośbą o szybki zwrot skradzionej maszyny. Koerner odtworzył jedno z najbardziej szalonych i fascynujących wydarzeń kryminalnych w historii usa. Jednak dopiero groźba użycia porwanego samolotu do zniszczenia reaktora jądrowego sprawiła, że na lotniskach wprowadzono surowsze środki bezpieczeństwa, łącznie z kontrolą osobistą pasażerów i prześwietlaniem ich Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego Pobierz bagażu podręcznego.

W rezultacie powstała wciągająca i fantastyczna książka, od której nie będziesz się mógł oderwać.” david grann „książka koernera, oryginalna i przykuwająca uwagę, opiera się na obszernych informacjach pozyskanych na wnioski składane w trybie ustawy o swobodnym dostępie do informacji, doniesieniach prasowych i rozmowach [z uczestnikami wydarzeń] […] te opisy, stanowiące fundament książki, budzą podziw.” „bookforum” „kronika porwania samolotu western airlines lot numer 701 w 1972 roku. To wspaniały przykład reportażu, który wciąga jak najlepszą powieść łotrzykowska.” „rva news” „brendan i. na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w usa porywano co najmniej jeden samolot tygodniowo. Książka koernera to trzymający w napięciu portret chaotycznego schyłku lat 60.” „washington post” „koerner w fantastyczny i niezwykle stylowy sposób uchwycił istotę opisywanej przez siebie epoki.” „san francisco chronicle” „mistrzowska!” „new york post” „koernera fascynuje zarówno spojrzenie w głąb amerykańskiej duszy przełomu lat 60. […] napędzany gniewem przeciwko ameryce (oraz właśnie obudzonym zainteresowaniem astrologicznymi omenami), zgorzkniały weteran wojny w wietnamie roger holder i jego dziewczyna cathy kerkow porywają samolot lecący z los angeles do seattle. - jedna ze 100 najlepszych książek 2013 roku według new york times book review notable book - jedna z 10 najlepszych książek 2013 według new york timesa - jedna z najlepszych książek 2013 według boston globe - jedna z najlepszych książek 2013 roku według pisma slate - jedna z najważniejszych książek 2013 roku według stowarzyszenia bibliotek amerykańskich (ala) - jedna z najbardziej polecanych książek 2013 roku Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego Pobierz według san francisco chronicle „znakomicie przywołując atmosferę tamtych czasów z ich wrzącym napięciem rasowym, rozczarowaniem wojną wietnamską i oparami marihuany, "niebo należy do nas" żywo opowiada o porwaniu samolotu na najdłuższy dystans w historii ameryki, tym najbardziej medialnym z występków, którego następstwa dotknęły sporej części świata. Opisując wiele przypadków piractwa powietrznego koerner maluje złożony obraz rozdartego wojną, pełnego napięć rasowych kraju, gdzie niektórzy szukają zemsty pod niebem.” „kirkus reviews” „majstersztyk popu… czytanie tego jest jak oglądanie filmu scorsese lub słuchanie nadawanej przez radio najlepszej piosenki lata.” dwight garner w „new york times”, nominując „niebo należy do nas” do dziesiątki najlepszych książek roku.

[…] koernera cechuje rzadka empatia; uznając, jak wielostronna jest ich niezwykła historia, odkrywa głębszą prawdę o naturze ekstremizmu.” „new york times book review” „opierając się na szczegółowych badaniach i znakomicie wyszukując absurdy, koerner przenosi nas do czasów, gdy nikt jeszcze nie myślał o rozbijaniu samolotami budynków, gdy ludzie przejmowali kontrolę nad samolotami dla różnych dziwacznych, ale rzadko politycznych powodów.” „los angeles times” „wibruje rewolucyjną, paranoiczną energią tamtej epoki.” „boston globe” „solidnie odtworzona atmosfera tej szalonej epoki. Cierpiący na urojenia holder uważa, że uwolnienie davis jest jego obowiązkiem; dodaje to nowy wymiar żądaniom porywaczy, zazwyczaj ograniczającym się do okupu i zmiany trasy samolotu. […] koerner skupia się na tym dziwnym spisku przeprowadzonym przez dziwny duet, ale omawia też szeroko epidemię porwań, nękającą komercyjne linie lotnicze we wczesnych latach podróży powietrznych.

Komentarze

Zostaw komentarz