Straszny strzelec

Straszny strzelec

Fantastyka, horror

Wydawnictwo: Armoryka
Liczba stron: 36
Rozmiar 0,2 MB
Data premiery: 2014-04-25
Tytuł: Straszny strzelec
Autor: Goszczyński Seweryn
Wydawnictwo: Armoryka
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 36
Data premiery: 2014-04-25
Rok wydania: 2014
Format: MOBI
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 14851377

Żałuję że tylko ten jeden nabytek został moją własnością. Składa się ona z kilku zarysów od ręki życia emigranckiego i życia górali. Znajomość nasza była krótka: pędzeni oba wichrem jednej-że niedoli w przeciwne strony, musieliśmy się rozstać, zaledwośmy się spotkali. fragment: „w pierwszych latach mojej emigranckiej pielgrzymki po galicji, poznałem Straszny strzelec Pobierz się z pewnym młodym muzykiem. Za tajemnicę kupował tajemnicę; a wtedy smyczek zamieniał na pióro i zamiast nut muzycznych, pisał duszę ludu. Powieść, którą ogłaszam, jest drogą pamiątką tej krótkiej chwili, a razem pięknej duszy muzyka. Ogłaszam pracę cudzą bez żadnej mojej zmiany; tym bardziej nie pozwalam jej sobie tam, gdzie osoba pisarza występuje.” .

Mimo to znajomość nasza nie była powierzchowna. Straszny strzelec Pobierz Nie był to tylko człowiek smyczka, nie sama muzyka gminu zajmowała jego troskliwość. Nie śmiałem prosić go o więcej, jemu też skromność przeszkadzała więcej ofiarować. Przestrojony po góralsku, przebiegał góry, zamieszkiwał w najsamotniejszych chatkach, mieszał się pomiędzy juhasów, a zawsze z myślą polską. Co się tyczy samej powieści, zostawiając o niej sąd czytelnikom, powinienem ostrzec, naprzód: że nie znajdą w niej może tej sztuki pisarskiej, jakiej się spodziewają; a potem, że będąc jedynie wydawcą, nie biorę na siebie obowiązku rozjaśniania, cokolwiek w tym utworze wydać się może za nadto dziwne, czasem zaś niepojęte. Widział on ważniejsze skarby w jego głębinach i po te się zapuszczał. Oprócz wspólności położenia i powołania, wiązało nas jeszcze braterstwo sztuki i braterstwo przekonań politycznych.

Los jego dalszy całkiem mi niewiadomy. Ta praca nie była pośledniejszą od pierwszej; on sam przynajmniej przenosił ją nad pierwszą. Kto wie co się z nim stało? może i on i wszystkie jego nabytki tak szanowne zginęły na zawsze. Czasami rzucił im słówko, którego dotąd nie słyszeli, rozjaśnił myśl, której dotąd nie pojmowali, odsłonił stronę życia którą dotąd obojętnie pomijali: za to też dowiedział się nie jednej rzeczy nieznanej sobie. Miło mi że chociaż ogłoszeniem tej powieści, mogę uczcić jego pamiątkę. Dzisiaj mocno tego żałuje nigdy już później nie spotkałem mojego muzyka; nie mogłem nawet śladu po nim schwycić. Młody artysta, człowiek ludu sercem i przekonaniem, korzystał ze swego pobytu w stronie mało znanej reszcie polski, pomiędzy Straszny strzelec Pobierz ludem równie nieznanym, a korzystał nie pod samym względem sztuki..

Zeszliśmy się wiec jak dawni znajomi, a pożegnaliśmy się jak przyjaciele.

Komentarze

Zostaw komentarz