Człowiek, który wkradł się do Auschwitz

Człowiek, który wkradł się do Auschwitz

Biografie i wspomnienia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Liczba stron: 312
Rozmiar 1,9 MB
Data premiery: 2012-11-23
Tytuł: Człowiek, który wkradł się do Auschwitz
Autor: Avey Denis, Broomby Rob
Tłumacz: Palewicz Roman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Język wydania: polski
Liczba stron: 312
Data premiery: 2012-11-23
Rok wydania: 2011
Format: MOBI
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 12342976

„ja, żołnierz brytyjski i jeniec wojenny, chroniony do tej pory konwencją genewską, spojrzałem w dół, na moje nowe ubranie, bezkształtne i workowate, w brudnoniebieskie pasy, z widniejącą na bluzie żółtą gwiazdą. Super książka polecam. Denis avey zaciągnął się do wojska w 1939 roku. . Gdy dostał się do niewoli, umieszczono go w jenieckim obozie pracy e715 w monowicach. Denis avey przeżył również tragiczny marsz śmierci, w który przerodziła się ewakuacja tysięcy więźniów przed zbliżającą się armią Człowiek, który wkradł się do Auschwitz Pobierz czerwoną. By zostać świadkiem bestialstwa nazistów zrezygnował z ochrony, jaką dawał mu mundur brytyjskiego żołnierza.

Tam dowiedział się o okrucieństwach, jakich dopuszczano się wobec więźniów sąsiedniego obozu koncentracyjnego. Po długiej wędrówce przez europę środkową avey w końcu wrócił do ojczyzny. Przez wiele lat nie był w stanie mówić o bolesnych wydarzeniach z przeszłości, nawiedzających jego myśli i dręczących go w sennych koszmarach. Uczestniczył w walkach w afryce północnej w szeregach 7 dywizji pancernej.. „człowiek, który wkradł się do auschwitz” Człowiek, który wkradł się do Auschwitz Pobierz to historia brytyjskiego żołnierza, który z własnej woli przedostał się do obozu auschwitz iii-monowitz. Do auschwitz iii wszedłem z własnej i nieprzymuszonej woli pewnego wieczoru, późną wiosną 1944 roku”. Jest ona równie porywająca, jak wzruszająca; ukazuje losy zwykłego człowieka, którego głęboko zakorzenione poczucie moralności i zdumiewająca odwaga uczyniły kimś niezwykłym.

Dziś denis avey opowiada swoją historię. – sir martin gilbert . Pod okiem esesmanów przekroczyłem bramę obozu. „to książka niezwykle ważna, w samą porę przypominająca o zagrożeniach, wobec których staje każde społeczeństwo skażone nietolerancją i rasizmem”. Przebrany w pasiak żydowskiego więźnia dwukrotnie wkradł się do auschwitz iii – miejsca, w którym wyniszczającą pracą dla niemieckiego koncernu ig farben skazywano więźniów na powolną śmierć.

Komentarze

Anonim

Anonim

Super książka polecam. .

Zostaw komentarz