Ostatnie historie

Ostatnie historie

Literatura piękna polska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 292
Rozmiar 2,2 MB
Data premiery: 2013-08-14
Tytuł: Ostatnie historie
Autor: Tokarczuk Olga
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 292
Data premiery: 2013-08-14
Rok wydania: 2012
Format: EPUB
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 11846413

Choć są przedstawicielkami różnych pokoleń tej samej rodziny, ich światy nie Ostatnie historie Pobierz przystają do siebie. Wszelka ciągłość pomiędzy pokoleniami jest tylko formalna. Pierwsza podróżuje do domu dzieciństwa, druga – do utraconego kraju, trzecia – do abstrakcyjnego kraju północy, miejsca, które jednak mieści się już jednak poza zbiorowymi, plemiennymi nostalgiami, a sprowadza do drobnych, dobrze znanych, starych przedmiotów. Gdy sama siebie pytałam, co piszę, odpowiadałam sobie: “o śmierci”. Uhonorowana wieloma nagrodami, . Następne książki to: e.e. Mieszka w sudetach.

Jak pani widzi swoją książkę teraz, tuż przed premierą? olga tokarczuk: Ostatnie historie Pobierz od początku ta książka była pomyślana “o śmierci”. Jest w tym trochę mojej przekory. 1962) - jedna z największych polskich pisarek. Gdyby móc z tej książki zrobić poziome przekroje, to jednym z nich ukaże się temat nomadyczności, braku zakorzenienia. W pewnym sensie chciałam się zmierzyć się z sagą. To nie przypadek, że ostatnie porządnie zrobione sagi zostały napisane w pierwszej połowie ostatniego wieku, kiedy istniał jeszcze poukładany, ciągły tradycyjny świat. Myślę, że w “ostatnich historiach” ten wątek jest zaznaczony wyraźniej i dosadniej.

Oto są matki i córki, babki i wnuczki. Każda z nich szuka dla siebie właściwego miejsca. Z żalem doświadczyłam braku zrozumienia tego motywu w “domach”, które są przecież powieścią nie o posiadaniu domów, ale o ich braku. Ale dziś poważna saga nie może się udać. Dołączyły do tego pierwsze uwagi recenzentów, krytyków, przyjaciół. Prawdziwym i jedynym tematem sag jest powolne i nieuniknione umieranie świata takiego, jaki znamy. Stają przed koniecznością spojrzenia na Ostatnie historie Pobierz swoje życie od nowa.

Mapy, po których się Ostatnie historie Pobierz poruszają, są inne, ale łączy je jakaś mityczna nostalgia za tym jednym właściwym miejscem, którego nie da się osiągnąć. trzy kobiety, babka, córka i wnuczka, spotykają na swojej drodze śmierć. Opinie te krążyły pomiędzy nami i przecierały szlaki porozumienia w sposobie myślenia o pani książce. Byłoby to już drugie podejście (po „prawieku i innych czasach”). . Saga, cóż to za pojemna forma, prawda? ile można w niej opowiedzieć. Wszystkie trzy postaci są wędrującymi wiecznie monadami, każda na swój sposób.

Nagrodą polskiego towarzystwa wydawców książek, nagrodą fundacji im. Są to ludzie-latawce. Lecz z drugiej strony nigdy w swoim pisaniu nie poszukiwałam “nowych tematów”, nie interesował mnie sam temat, ale sposób podejścia do niego, własny głos. “ostatnie historie” są swego rodzaju sagą, ale ułomną, uszczerbioną. Ludzie-latawce rozmowa z olgą tokarczuk o jej najnowszej powieści „ostatnie historie” (fragment) waldemar popek: podczas pracy nad “ostatnimi historiami” wszystkim nam dojrzewała w głowie własna wersja wykładni tego, co w tej powieści odnajdowaliśmy. Kościelskich (1997) oraz kilkoma nominacjami do literackiej nagrody nike, trzykrotna laureatka nagrody czytelników nike. One jedyne zakorzenione są w świecie “sprzed”: Ostatnie historie Pobierz sprzed obu wojen, industrializacji, globalizacji, tych wszystkich “acji” – dotyczą więc zamierzchłego, a jednak bezpiecznego świata.

(1995), prawiek i inne czasy (1996), dom dzienny, dom nocny (1998) i zbiory opowiadań szafa (1997), gra na wielu bębenkach (2001) oraz esej lalka i perła (2001).. Olga tokarczuk (ur. Prawdziwym tematem sag jest przemijanie i śmierć, które dokonują się na ludziach i na oczach ludzi. Debiutowała powieścią podróż ludzi księgi (1993). Ich światy przestały do siebie przystawać. Zdawałam też sobie sprawę, że temat jest tak trudny, tak wielokrotnie próbowany w literaturze, że z mojej strony zajęcie się nim może świadczyć o mojej arogancji i braku Ostatnie historie Pobierz pokory. Ostatnie historie to współczesna saga, w której na oczach bohaterów przemija ich świat.

Wiem, że te opinie sprzyjają spojrzeniu na własne dzieło od nowa. Nie tylko dlatego, że przestały istnieć tradycyjne związki między pokoleniami, ale dlatego, że ludzie w nie nie wierzą.

Komentarze

Zostaw komentarz