Moja sztuka protestu. Eseje i przemówienia

Moja sztuka protestu. Eseje i przemówienia

Literatura faktu, reportaż

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Liczba stron: 360
Rozmiar 3,3 MB
Data premiery: 2012-05-16
Tytuł: Moja sztuka protestu. Eseje i przemówienia
Autor: Jelinek Elfriede
Tłumacz: Bikont Karolina, Cieszkowski Marek, Jezierska Agnieszka, Kalinowska Elżbieta, Ososiński Tomasz, Pełka Artur, Szczepaniak Monika, Wille Lucyna, Wołkowicz Anna
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Liczba stron: 360
Data premiery: 2012-05-16
Rok wydania: 2012
Format: EPUB
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 11413844

Przypuszczalnie taki właśnie język umożliwia zbliżenie się do kultury w jej współczesnym kształcie. Antologia esejów laureatki literackiej nagrody nobla! moja sztuka protestu... Źle, wróć! nie w formach, nie ma tu form, nie ma formuł [...]: styl ujmuje wszystko w pięść i nie pozwala grzecznie się prezentować, miażdży kurtuazje, no i bije, bo umie i ma ku temu doskonałe warunki. Efriede jelinek to zbiór najróżniejszych tekstów, od artykułów i przemówień wygłaszanych na uroczystościach przyznania nagród literackich po felietony. Marcel reich-ranicki   eseje i przemówienia jelinek są jak jej kolejna powieść, tyle że tym razem w czterdziestu i jeden odcinkach. mocny głos kobiecy, Moja sztuka protestu. Eseje i przemówienia Pobierz krytyka współczesności i niewygodne tematy. Poglądy, które manifestowała w dramatach i powieściach, powracają w tych krótkich, z założenia oficjalnych i w związku z tym bardziej podporządkowanych konwencjom formach.

Dzieje się tak, ponieważ jelinek wybiera trudną drogę mówienia o sprawach, które większość wolałaby przemilczeć, a jej teksty są dla odbiorców ciągłym wyzwaniem. proza jelinek jest niepokojąca: rozedrgana, poszukująca wyjścia z systemu schematów językowych, równocześnie z nimi igrająca, ekspresywna, niejednoznaczna, eksperymentująca z możliwościami recepcyjnymi czytelnika. Magdalena kempna, granice.pl   [...] niezwykła, niedająca się wcisnąć w żadne ramy, radykalna i ekstremalna, a w konsekwencji nad wyraz kontrowersyjna pisarka. Cechą wspólną tych tekstów jest język o niesamowitej sile i intensywności oraz styl pełen gier słownych i intertekstualnych nawiązań, który stał się znakiem rozpoznawczym autorki. Za rozmaitością formy idzie wielość tematów. Spory oddział i nieźle opancerzony.. Należy do tych autorów, którzy nie pozostawiają czytelników ani krytyków Moja sztuka protestu. Eseje i przemówienia Pobierz obojętnymi, wywołują skrajne emocje, od euforii po odrazę.

W swoich esejach jelinek krytykuje i oskarża, by napiętnować zjawiska takie jak rasizm i nietolerancja, „zbydlęciałe społeczeństwo" i „zapominalstwo" historyczne, szkicując przy tym gorzki obraz świata. Marta syrwid     . Są tu rozważania o pisarzach, teatrze i sporcie, są też o myśli o milczeniu, słuchaniu czy komentarze o wydarzeniach, które wywołały w austrii ogromne kontrowersje, jak choćby sprawa przez lata więzionej i gwałconej elisabeth fritzl.

Komentarze

Zostaw komentarz