Miłość to piekielny pies

Miłość to piekielny pies

Poezja, aforyzm, dramat

Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Liczba stron: 322
Rozmiar 0,7 MB
Data premiery: 2011-08-26
Tytuł: Miłość to piekielny pies
Tytuł oryginalny: Love Is a Dog from Hell. Poems 1974-1977
Autor: Bukowski Charles
Tłumacz: Engelking Leszek
Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 322
Data premiery: 2011-08-26
Rok wydania: 2011
Format: EPUB
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 60654878

Dla niego wszystko okazuje się godne poezji. Między prozą a poezją bukowskiego nie ma przepaści - wiele z jego liryków opowiada pewne fabuły. Także w imię prawdy używa w nich języka, którym mówią ludzie z jego otoczenia: potocznego, niewygładzonego, pełnego wyrażeń slangowych i wulgaryzmów. Jest to przy tym galeria świetnych portretów kobiecych, choć, trzeba Miłość to piekielny pies Pobierz przyznać, portrety te mają często charakter karykaturalny. Bukowski pisze "krwią i bebechami", a nie intelektem, koncentruje się na konkrecie, detalu i obrazie, jak ognia unikając abstrakcji i metafor; nazywa rzeczy po imieniu. .. A ich podstawowym tworzywem są autentyczne przeżycia, których autor nie próbuje przekształcać ani sublimować.

Pragnienie miłości, pożądanie, seks, zazdrość, wszelkie skomplikowane relacje między kobietą i mężczyzną, stanowią jego rdzeń. Pokazuje życie tak, jak ono biegnie, dzień po dniu, chwila po chwili; nie stroniąc od błahych wydarzeń ani trywialnych szczegółów. Wiersze mają często charakter dialogu i stanowią jakby miniaturowe dramaty. Ten tom, uchodzący za jego najznakomitszą książkę poetycką, powstał Miłość to piekielny pies Pobierz w czasie, gdy był już pisarzem o wyrobionej marce, zapraszanym na spotkania autorskie i mającym grono wysoko ceniących go czytelników. bukowski zaczął pisać wiersze w wieku lat trzydziestu pięciu, a więc gdy miał już dawno za sobą swój debiut prozatorski. Nie przypadkiem w tytule tego zbioru pojawia się słowo "miłość". Najbardziej płodnym poetycko okresem były lata sześćdziesiąte - opublikował w tym czasie kilka zbiorów.

To właśnie poezja przyniosła mu rozgłos, zwróciła na niego uwagę krytyków, innych pisarzy i miłośników ambitnej literatury.

Komentarze

Zostaw komentarz